Free Call 0554 165 67 57

İade Ve Değişim

Siparişimdeki ürün veya ürünleri nasıl iade edebilirim?

Octopus Yayınevi’nden satın aldığınız her ürünü, teslim tarihinden itibaren 15  gün içerisinde (iade talebinizi) belirterek iade edebilirsiniz.

Satın aldığınız ürünün tahrip edilmemiş, kullanılmamış veya tekrar satılabilirliği bozulmamış olması gerekmektedir.

İade edilecek ürünlerin mutlaka ürün faturasının orijinali ile birlikte teslimi gerekmektedir. Paketinizi herhangi bir MNG Kargo şubesi aracılığı ile karşı ödemeli olarak ücretsiz gönderebilirsiniz. Diğer tüm kargo şirketleriyle yapılan iadelerde, kargo ücreti müşteriye aittir.

İade adresi: Octopus Kitap Kafe

Haşimişcan Mahallesi, 1295. Sk. 41/A, 07100 Muratpaşa/Antalya

İade etme süresi kaç gündür?

Octopus Yayınevi’nden satın aldığınız her ürünü, teslim tarihinden itibaren 15  gün içerisinde ürün hasarlı olmasa dahi hiçbir gerekçe belirtmeksizin- iade edebilirsiniz.

İade de kargo ücretini kim ödeyecektir?

Tüm iadelerinizi MNG Kargo üzerinden ücretsiz yapabilirsiniz.

İade ettiğim ürünlerin geri ödemesi ne zaman yapılacak?

Firmamıza ulaşan ürünlerin iade politikamıza uygunluğu incelendikten sonra Kredi Kartlarında en geç 4 iş günü içerisinde , Debit (Banka Kartı) kartlarında ise 20 iş günü içerisinde para iadeniz yapılacaktır. Yapılan iadenin kredi/debit kartınıza yansıması bankanıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer havale yöntemi veya kapıda nakit olarak ödeme yaptıysanız belirteceğiniz hesaba hemen iadesi yapılır. Eğer iadeniz hakkında hâlâ şüpheleriniz varsa lütfen info@octopuskitap.com adresine e-posta gönderiniz veya 0 554 165 67 57 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yanlış ürün geldiyse ne yapmalıyım?

Siparişlerinizi hazırlarken son derece dikkatli davranmaktayız, dolayısıyla normalde böyle bir durumun olmayacağını umuyoruz. Yanlış ürün gönderimi durumunda lütfen siparişinizi ARAS Kargo ile iade ediniz. Sipariş tutarı isteğiniz üzerine ister kredi kartınıza, ister üyeliğinize para puan olarak hesabınıza iade edilecektir.Veya kitabın birebir değişimi yapılarak size yenisin gönderimi sağlanacaktır. Lütfen talebinizi info@octopuskitap.com adresine e-posta gönderiniz ya da 0 554 165 67 57 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Kusurlu ürün geldiyse ne yapmalıyım?

Siparişlerinizi hazırlarken son derece dikkatli davranmaktayız, dolayısıyla normalde böyle bir durumun olmayacağını umuyoruz. Kusurlu ürün gönderimi durumunda MNG Kargo ile tarafımıza gönderiniz . Değişim talebinizde , değişim sebebinizi ve sipariş numaranızı belirten bir not yazmanız gerekmektedir .